Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Rodzaje lamp

dobra lampa wiszącaJeśli chcemy dobrze zaplanować sobie przestrzeń w domu nie warto ograniczać się tam jedynie do jednego źródła światła. Dlatego w zależności od pory dnia czy nastroju, możemy mieć różne potrzeby jeśli chodzi o oświetlenie. W kontekście lamp, wybór jest dość duży, dlatego spośród nich zawsze można znaleźć coś interesującego.

Lampa wisząca

Najbardziej popularna lampa to oczywiście wisząca, która najczęściej jest podstawą oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach. Stosuje się je najczęściej jako pojedynczą lampę, która powinna być pod kątem stylu dopasowana do pozostałego wyposażenia mieszkania. Trzeba zadbać o to, by odpowiednio się rozłożyło, dlatego w większych mieszkaniach warto dać więcej niż jedną żarówkę. Jeśli byśmy chcieli światło nieco mocniejsze nie wybieramy zakrytych kloszy, tylko takie do połowy otwarte. Jeśli chodzi o żarówki najczęściej stosuje się 60W. Obecnie do łask wraca kinkiet, który jest pewną dodatkową formą oświetlenia instalowaną na na ścianach. Mają delikatne światło, dlatego raczej jest to element dekoracyjny. Ewentualnie oświetla się nimi pewne ciągi komunikacyjne takie jak korytarze. Właśnie, gdy występują kilka razem będą tworzyły lepszą estetykę. Jeśli chodzi żarówki najczęściej stosuje się w nich 20W.

Lampa stojąca

To bardzo praktyczna forma, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli ma być wykorzystywana to warto wybrać lekką lampę, która będzie łatwa do przenoszenia. Czasami może się bowiem okazać, że nagle będzie potrzebne światło w innym pomieszczeniu. Dlatego również wysokość i budowa lampy może być zróżnicowana. Warto decydować się na takie, w których można regulować klosze i dopasować je do swoich potrzeb. Warto mieć włącznik do takiej lampy w jakimś dobrym miejscu.

Lampa stołowa

To propozycja, która pasuje do eleganckich pomieszczeń, na regały, kominki czy komody. Będzie raczej pełniła funkcje dekoracyjne niż praktyczne. Jej zadaniem będzie ocieplenie wnętrza lekkim światłem.

Lampa gabinetowa

To przede wszystkim propozycja, która ma łączyć w sobie praktyczność, gdyż musi estetycznie oświetlać blat biurka.. Stosuje się tam zazwyczaj małe żarówki do 15W i wybiera się takie, gdzie można regulować źródło światła i gdzie jest wygodny włącznik.

Lampa nocna

lampka nocnaTo niewielka lampa, którą stawia się tuż obok łóżka, ma przede wszystkim służyć wieczorem przy łóżku, gdy chce się coś przeczytać, dlatego jej światło pełni nawet rolę pewnego punktowego elementu. Ma delikatne światło, które nie może oślepiać. W pokoju dziecięcym warto postawić na dobre oświetlenie, które będzie gwarantowało odpowiednią ilość światła. Tutaj trzeba się zastanowić ile jego źródeł przygotować. Czasami warto skupić się na delikatnej lampce nocnej i dodatkowym silnym świetle na miejsce, gdzie dziecko będzie czytać i się uczyć.

Jeśli chodzi o lampy to mamy jeszcze wiele innych różnych modeli, spośród których zawsze można wybrać coś interesującego dla siebie. Tak naprawdę producenci oświetlenia starają się o to, by propozycji nie brakowało.