Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Historia żyrandoli

stary żyrandolW przeciągu setek lat żyrandole dość mocno zmieniały swoją formę estetyczną. Zawsze jednak miały jedno podstawowe zadanie: miały w mieszkaniu zapewnić odpowiednią ilość światła. Obecnie żyrandole zaczynają przybierać wiele form nowoczesnych. Pojawiają się pewne estetyczne rewolucje, ale nadal ich tradycyjna forma ma wpływ na to znajduje się w sprzedaży. Żyrandol jako przedmiot jest dłuższy w swojej historii niż sama elektryczność. Pierwsze formy przypominające żyrandole, które określano jako polikandyliony pojawiły się już w V wieku. Był to duży ażurowy dysk, na którym były ramiona z zawiasami. Wszystko to mieściło nawet kilkanaście świeczek. W mieszkaniach prywatnych żyrandole na początku pojawiły się u tych osób, które miały największe środki. Natomiast obok tego rozwijały się proste formy krzyżaków oraz dodatkowo okrągłe ze świata bizantyjskiego.

W bogatszych domach kupieckich żyrandole pojawiły się w XV wieku. Wtedy też zaczęły się realizować drewniane formy dla mniej zamożnych. Gdy mieliśmy okres baroku do żyrandoli zaczęto dodawać różnorakie elementy takie jak lusterka, płytki mosiężne czy kryształy, które miały powodować, że z żyrandola będzie jeszcze większy blask. Wszystko było tak zrealizowane, że forma ta dawała jak najwięcej światła. Przez te dodatki rzeczywiście miało dochodzić do tego, że światło będzie skutecznie łamane. W około 1700 roku zaczęto również tworzyć wyjątkowe formy z dmuchanego szkła i żyrandole przybierały zróżnicowane estetyczne wersje. Największą rewolucją było jednak pojawienie się elektryczności, która wpływała na zmianę formy. W tym okresie unikano już kryształów, gdyż nie było trzeba już wybierać takich żyrandoli, w których to światło by się mocno odbijało. Zamiast tego zaczęły się pojawiać inne rozwiązania, tańsze dla tych mniej zamożnych.

estetyczny żyrandolJednak największy czas rozwijania się żyrandoli to wiek XX, gdy zaczęły się one popularyzować i ich sprzedaż mocno poszła w górę. Mimo tego, w tym okresie również pewne formy estetyczne bardziej promowały inne oświetlenia. W związku z tym nie było jakiś szczególnych zmian co do formy. Takie estetyczne nowości pojawiły się po II wojnie światowej. Wtedy też mieliśmy już na rynku wielu świeżych projektantów, którzy dążyli do tego, by powstawało wiele ciekawych barw i estetycznych żyrandoli. Nie tak dawno w sprzedaży pojawiła się nowa forma, która miała nawiązywać do wspominanego tutaj pierwowzoru żyrandola, który pojawił się w Bizancjum. Tak w rzeczywistości historia zatoczyła koło i pojawiły się nowoczesne formy estetyczne, ale w raz z nimi również te, które przede wszystkim stawiały na praktyczność.