Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Czym jest lampa LED?

didy ledJeśli byśmy zdecydowali się na użycie słów, które kształtują się jako definicja to lampą ledową określimy urządzenie elektroniczne, które jest półprzewodnikowe i ze względu na swój chemiczny skład przy przepływającym prądzie będzie generować powstanie światła. Pierwsza lampka LED została skonstruowana w roku 1962 i miała kolor czerwony. Była pierwszą, która emitował światło widoczne dla ludzkiego oka. Dalsze badania doprowadziły do tego, że dało się już tworzyć inne kolory. Z czasem pojawiły się lampki led w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim czy fioletowym. Dalej budowano również specjalnie przygotowane układy scalone. Najważniejsze było jednak doprowadzenie do tego, że ilość światłą tworzonego będzie większa niż energia zużyta przez diodę ledową.

W ramach produkcji lamp dąży się zawsze do tego, by LED-y były w stanie dać światło podobne do słonecznego. Człowiek jest przygotowany do tego, by funkcjonować przy białym świetle. Jeśli chodzi o generowanie światła białego przez diody LED to tak naprawdę wykorzystuje się do tego dwa różne sposoby działania. Z jednej strony łączy się światło czerwone, zielone i niebieskie i wtedy powstaje emitowane światło białe. Jednak częściej stosuje się światło niebieskie, na które kładzie się specjalne związki chemiczne, dzięki którym będzie emitowane światło białe. Jednak tak układane związki chemiczne doprowadzają do tego, że powstający strumień świetlny będzie mniejszy. Trzeba więc cały czas dążyć do doprowadzenia takiej sytuacji, w której będzie odpowiednia równowaga między tymi elementami.

lampa led usbNowe wynalazki dają nadzieje, że uda się rzeczywiście osiągnąć taką zadowalającą równowagę. W przypadku żarówki tradycyjnej, która ma około 100 W można oczekiwać, że na każdy Wat będzie w stanie generować 17 lumenów światła. Jest to najlepszy miernik efektywności świetlnej jeśli chodzi o żarówki. Większą skuteczność będziemy w stanie uzyskać, jeśli zastosujemy lampy halogenowe. Tutaj można już liczyć na około 30 Lumenów na każdy Wat zużywanej mocy. Przy szerokim spektrum światła dąży się tutaj do przesunięcia w kierunki niebieskiego krańca widma. Takie światło będzie miało jednocześnie wysoką temperaturę barw. Lampy mogą być również nazywane chłodno białymi. Określa się bowiem niebieski kolor jako zimny a czerwony jako ciepły. Jeśli zaś chodzi o lampy fluorescencyjne to stosowane są w obiektach przemysłowych i biurach. Takie świetlówki dają nam dobrą skuteczność ponieważ nawet 80 lumenów na każdy Wat, ale jednocześnie nie są tak bezpieczne, ponieważ dają nienaturalny kolor światła i są zbudowane z użyciem rtęci.